Reviews
Singles
Albums
Features
Interviews
Articles
Local
Clubs
Agenda
Music
Playlists
Labels

Durum Değerlendirmesi Vol. 4Durum Değerlendirmesi Vol. 4
Umarım görüşmeyeli güzel günler geçirmiş, anıları belleğinize işlemişsinizdir.

Ben geçen zamanda çalışmaktan başka çok fazla şey yapamadım.

Bir kaç güzel DJ'lik gecesi ve güneşli gün haricinde genellikle hayatım gece mesaileri ve taksi fişleriyle geçiyor bu aralar. Bir de tabi iş yerimin taşınması sebebiyle artık öğle tatillerimi Levent-Kanyon civarında geçiriyorum. Gözlemlenecek, tadacak ve izlenecek çok şey var.

Normal şartlarda ender sinema molaları ve alışveriş ihtiyaçları dışında senede bir kaç kere uğradığım bu mekân bir anda hayatımın içine giriverdi. Minik ve güzel bahçemizden 5th Avenue manzaralı, bol camlı yeni ofisimize geldik. Plazalı olduk. Şimdilik halimden hiç de şikayetçi değilim çünkü metro sayesinde de Balmumcu trafiğini çekmiyorum artık. Ayrıca dediğim gibi tadacak ve görecek yeni yerler ve şeyler var buralarda.

İstersem Gültepe'de tabldot yemek yiyebilirim, istersem Levent çarşıda gezinebilirim, istersem metroyla İstiklal’e bile gidebilirim. Gerçi şu ana kadar en uzak Cevahir'e gidebildik, o da bir iş içindi. Ama baharın ve yazın tadını çıkaracakmışız gibi görünüyor şimdilik.

Bu arada İstanbul'da bir kokoreç çılgınlığı yaşanıyor. Adım başı yeni kokoreççiler görüyorum, benim gibi bir sakatatsever için oldukça heyecan verici bir gelişme. Ama böyle bir talep mi var asıl sebebi nedir merak ediyorum, araştıracağım, sizin fikirleriniz veya bilginiz var ise bana adresinden yazarsanız sevinirim.

Gece hayatı ise fena değil. Dediğim gibi ben nokta atışları yapmaya devam ediyorum o da genellikle gece 12'den sonraları oluyor, o da gece geç saatlere dek sürüyor, zaman zaman da ertesi gün işe gidiliyor. Yeni mekânlar açıldı, işler tıkırında gibi ama nedense eski tat yokmuş gibi geliyor bana. Kokoreçler ise hiç fena değil.

İlkbaharın gelişiyle müzik endüstrisinde de çiçekler açtı. Her sene olduğu gibi bu sene de Mart ayından itibaren birçok yeni albüm ve sanatçı çıkageldi. Heyecanlı bir dönemdeyiz sanırım. Kişisel olarak elektronik müziğin ve dans müziğinin konumundan çok memnunum. Vinil ve djiital satışlar, paylaşım konularını bir kenara bırakırsak etrafta çok güzel müzikler ve onlarla pek fazla ilgilenmeyen gençler var.

Hype'lar ve trend'ler hiç olmadığı kadar çok kitleleri peşinden sürüklüyor. İnsanlar modaya ve trend güruhuna taparcasına hayatlarını şekillendiriyor şu günlerde. Otomatikleşmişçesine yaşıyorlar hayatlarını. Herkesin konuştuğu yerlere gidip, herkesin yediği yemekleri yiyip, herkesin giydiği ayakkabıları giyiyorlar gibi geliyor bana. Doruk noktasında bu mod.

Beni rahatsız eden en önemli durum ama hayatım bunun hakkında birşeyler yapmama izin vermeyecek kadar hızlı ilerliyor ancak böyle bir yazının içinde 3-5 kelime edebiliyorum sizlere.  Neyse biz müziklere dönelim. İşte oltama takılan albümler.

The Black Dog - Music For Real Airports LP [Soma]
'Music For Real Airports' aslında bir multimedya sanat projesi. Gece kulüplerinde değil sanat galerilerinde icra edilecek bir performans. The Black Dog ve Human'ı bu albümü canlı olarak icra ederken İstanbul'da izlemek ve dinlemek gerçekten harika olurdu. Brian Eno gibi bu müziği havaalanlarında dinlenmek üzere de kurgulamamışlar, onun yaptıklarını ve düşündüklerini görsel ve işitsel anlamda bir üst noktaya çıkarmaya uğraşmışlar.

Modern kültürün vazgeçilmez parçaları havalanları hakkında 1979 yılında Brian Eno'nun yaptığından daha anlamlı ve gerçek birşeyler üretmek çok uzun zamandır The Black Dog ekibinin aklında varmış. 200 saatten fazla field recording ve 3 yıllık bir uğraşın ardından görsel olarak da ilgi çekici, harika bir işe imza atmışlar.

Ambient ve deneysel müzikler seven herkesin bayılacağı bu albüm benim ilk baharın ilk dönemi için en favorilerimden. Tüm yaz boyunca dinleyeceğime de eminim. Programlarımda da sıkça çalıyorum, denk gelirseniz dinlemeye devam edeceksiniz.

Chris Carrier - Gosse De Paris LP [Robsoul]
Bu Fransız adam yazın en güzel albümlerinden biriyle, debut'süyle çıkageldi. İşte bahsettiğim o çiçeklerin en güzellerinden birisi 'Gosse De Paris'. Parizyen house müziğinin en önemli isimlerinden biri olan Chris Carrier, soul, groove ve disco kokulu müziklerini Phil Weeks'in plak şirketi Robsoul'dan yayımladı.

Yaz aylarında DJ setlerde sıkça dinleyeceğiniz parçalar var albümde. Hepsi birbirinden güzel, hepsi için ayrı ayrı EP'ler basılabilir, basılacaktır da. Benim en favorilerim ise 'Cabaret Des Belles Lettres', 'Gosse De Paris' ve 'Les Faubourgs De Grenelle'.

DMX Krew - The March To The Stars LP [Strange Life]
Hollanda'nın adı üzerinde en tuhaf plak şirketlerinden biri olan Strange Life, DMX Krew'ün daha önce hiç yayımlanmamış parçalarından oluşan çok lezzetli bir albüm yayınladı. Özelliikle 'Digitally Controlled Oscillator' parçası beni eski Den Haag günlerine götürdü. Hala Creme plakları alan biri olarak bu albüme bayıldım. Lo-fi ve analog electro, Aphex Twin, DMX Krew vs. seviyorsanız kaçırmayın. Fazla söze gerek yok.

Various - Sixteen F**king Years Of G-Stone Recordings LP
Bu albüm de Viyana müzikleri sevenler için harika bir haber oldu. 16 Nisan - 16 Mayıs tarihleri arasında G-Stone'un internet sitesinden bedava olarak indirilebilen 12 klasik ve 13 yepyeni parçadan oluşan albüm herkesi çok heyecanlandırdı. Muhteşem bir müzik şöleni olan bu albüm 17 Mayıs itibariyle de içinde tüm sanatçılaırn anlatıldığı bir kitapçıkla beraber müzik marketlerlindeki yerini alacak.

Eğer yıllardır İstanbul gece hayatında varlık gösteriyor, Babylon'a gidiyor ve hala G-Stone'dan bihaberseniz, size tavsiyem en yakın müzik markete gidip bir haftasonu-tercihen pazar sabahı-evden çıkmayıp konyaklı kahve eşliğinde ve muhabbet etmekten en çok hoşlandığınız arkadaşınız veya sevgilinizle birlikte bu 2xCD'lik albümü dinlemeniz olacak.

Aslında G-Stone'un 16 yılını dinleyeceksiniz. Ama hava çok güzel biz evde oturmak istemiyoruz derseniz; tabii ki İstanbul şehir dışına doğru üstü açık bir arabayla giderken olabilir ancak. Yoksa size izin vermiyorum, zira raconu bozar.

Various - Seed X I-II-III LP [Seed]
Seed Londralı elektronika etiketleri arasında en çok sevdiklerimden biri. Sebebi tabii ki label'ın da sahibi olan Posthuman. Onlar da 10. yıllarını çok tatlı artwork'ler ve limited edition CD'lerle bezeli bir müzik şöleniyle kutladılar. 3xCD'lik limited edition CD'ler ve download edileibilir müzikler uzun zamandır değişik müzikler dinlememiş ve her telden karışık şeyler dinlemek isteyenlere ilaç gibi gelecektir.

Rock, 8-bit, electro-clash, techno, ne isterseniz var içlerinde. Çok güzel artwork'leri de adaşım Christopher yapmış. Sınırlı sayıdaki CD'leri seed'in web dükkanından alabilirsiniz.

Various - Deep Medi Releases Volume 2 LP [Deep Medi]
Digital Mystikz'in yarısı, pek çoklarına göre dubstep tanrısı Mala'nın label'ı Deep Medi yeni toplamasını yayınladı. Dubstep'in tekno versiyonundan uzak duran ve Reggae, dub seven insanların bayılacağı parçaların bulunduğu dıplamada ben en çok Quest'in parçalarını sevdim.  Gerçek Rastafari ruhuna saygılı ve gerçek dub'lı step'lerin bulunduğu Deep Medi son dönemin türündeki en iyi plak şirketlerinden biri.

Christopher Çolak
12 Haziran 2010

Articles
 

Durum Değerlendirmesi Vol. 4

Durum Değerlendirmesi Vol. 4
Umarım görüşmeyeli güzel günler geçirmiş, anıları belleğinize işlemişsinizdir. more

Durum Değerlendirmesi Vol. 3

Durum Değerlendirmesi Vol. 3
Geçen sayıda yağmur bile yağmıyor derken şimdi her yer bembeyaz! Üstelik daha da ciddi soğuklarla… more

Durum Değerlendirmesi Vol. 2

Durum Değerlendirmesi Vol. 2
Şehre hala neredeyse hiç yağmur düşmese de sokaklar giderek kalabalıklaşmaya, hava soğumaya ve 'ortam' oluşmaya… more

Warp 20

Warp 20 Yaşında, Hala İlk Günkü Gibi Taze
Warp Öyle verimli bir ağaç ki, 20 yıldır dört mevsim meyve veriyor. İklim, deprem, kriz… more

Durum Değerlendirmesi Vol. 1

Durum Değerlendirmesi Vol. 1
Türkiye'nin en önemli müzik paylaşım merkezi ve kulübü olan Babylon yeni bir dergiyle karşımızda. Asıl… more

gigolo182cds

Abe Duque : American Gigolo II
'Büyük Elma'nın büyük techno prodüktörlerinden Abe Duque, International Deejay Gigolo Records’un ikinci mix albüm serisini… more
DJ Kicks : Daddy G, bekli de en iyisi!
Son olarak Norveçli prodüktör Erlend Øye’nin kendine has üslubuyla şekillenen DJ Kicks serisinin yeni versiyonunda… more
Tekrar et: Repeat Repeat - Squints
Repeat Repeat, adı gibi repetitif müzikler yapıyor mu sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz! Onların yaptığı: "Eğitimli dans pistleri… more
Techno'nun yükselen değeri Alexander Kowalski
Alman techno müzik arenasına adım attığı 1997 yılından günümüze, değişik takma adlar altında değişik plak… more
Stereo MC's festivaldeki en renkli konserdi
Festival programini ilk gördüğümde "-9. Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nin en renkli ve çizgi dışı gecesi… more
Soğuk Şehirden Sıcak Sesler: NuSpirit Helsinki
Finlandiya’nın Helsinki şehrinden misafirlerimiz var. Afro, latin ve Afro-Amerikan etkileşimli sound’lar, funk, soul ve caz’ın… more
Caz ırmağının üzerinde elektronik köprüler
Her geçen gün daha da yoğunlaşan, belirginleşen bir birliktelik. Elektronika ve Caz. Caz ırmağının üzerindeki… more
Herbert yoktu , Pressure Drop ve Organic Audio vardı
10. İstanbul Caz Festivalinin kapanış aktivitesi Groovology, Matthew Herbert Büyük Bandosunun eksikliğine rağmen, Organic Audio… more
Elektronik müziğin akustik flörtçüsü Matthew Herbert
Elektronik müziğin akustik flörtçüsü, on parmağında on marifet Matthew Herbert, muhteşem bir orkestrasyonla oluşturduğu ‘The… more
House’a Fransız dokunuşu: Llorca
Ünlü Fransız aşçı Ludovic Llorca Şubat ayının 28'inde sevilen restaurant 'Babylon'da uygulamalı "French House" tarifleri… more
İskoçyalı Fransız: Aqua Bassino
Fransa, tarihinden bu günlere yadigar kalan milliyetçiliğini maalesef bir çok anlamda yitirdi. Verebileceğim en basit… more
Jay Kay ve çetesi İstanbul’da eylem hazırlığında
İçinizde, "Jay Kay'i tanımıyorum ki, o da kim?" diyenler var ise -ki ihtimal vermiyorum- onlara… more
Goldfrapp de 80’li yıllar virüsünü kaptı
Goldfrapp'de kendinden beklenmedik şekilde, etrafa yayılan elektro-clash ve elektro-pop virüsünü kapmış, yatağa düşmüş. İyileştiğinde ise… more
Rock’n Coke kasabasından izlenimler…
6-7 Eylül'de Hezarfen Havaalanı'nda Coca-Cola sponsorluğunda ve Pozitif, İKSV işbirliğiyle düzenlenen Rock'n Coke festivali'nin ardından… more
Kirk Degiorgio sunar: As One - So Far (So good)
Ubiquity Records'un önemli şahsiyeti As One'ın 12 yıllık müzikal yolculuğunu gözler önüne seren retrospektif albüm… more