Reviews
Singles
Albums
Features
Interviews
Articles
Local
Clubs
Agenda
Music
Playlists
Labels

Durum Değerlendirmesi Vol. 2Durum Değerlendirmesi Vol. 2
Şehre hala neredeyse hiç yağmur düşmese de sokaklar giderek kalabalıklaşmaya, hava soğumaya ve 'ortam' oluşmaya başladı.

Bu sene İstanbul’da her zamankinden daha 'artsy fartsy' bir gündem olacak bu belli oldu. Son IMF buluşması süresince yaşananları saymazsak, hayat süt liman. Bu seneki bienal ne kadar ilgi çekti bilmiyorum ama “İnsan Neyle Yaşar?” sorusunu taksicisinden simitçisine şehri soluyan herkesin aklına kazıdığına kuşku yok.

Bienalin işlerini yapan ajansta çalışan bendeniz de sürekli kafamda bu soruyla dolaştım durdum. Eğlence sektöründe ise hem işler tıkırında, hem değil. Tünel meydanını ve Asmalımescit'i hayatımda hiç bu şekilde görmemiştim. Babylon ve Pozitif'in bölgede yarattığı değişim artarak sürüyor.

Tünel şehrin eğlence âleminin ve en önemlisi insanların 'free' takıldığı ve buluştuğu bir mekan oldu. Aynı İtalya meydanlarını dolduran gençler gibiyiz bu aralar. Havalar giderek soğuyor ama şimdilik belirli konserler haricinde kimsenin içeri girmeye niyeti yok, olmayacak da. Bence bu sigara yasağı bir çoğumuz için zaruretten öte bir bahane oldu. Yeni bir eğlence anlayışı ile tanıştık. Bizim için böyle bir taze kan gerekiyordu. Şimdi keyfini çıkarıyor ve hala her Tünel turumuzda hayretlerimizi birbirimizle paylaşıyoruz. Müziğe gelirsek, şehir caza büründü. Mekânlar bir bir açıldı, yenilerini de duyuyoruz. Çok değişiklik yok gibi görünse de bu kış her anlamda ilginç geçecek.

İstanbul bir değişim geçiriyor. Her yıl olduğundan çok daha fazla Erasmus öğrencisi ve genç bu seneşehre geldi. Bunu yüksek lisans yaptığım Marmara Üniversitesi'nde de bizzat tecrübe ediyorum. Derslere neredeyse eşit sayıda yabancı öğrenciyle giriyoruz. Bu şehir için oldukça önemli bir gelişme.

İstanbul'un 2010 Kültür Başkenti olmasının da bunda katkısı büyük olsa gerek. Bu sene AGI'nin yıllık kongresi de İstanbul'da yapıldı. Bunun gibi bir çok irili ufaklı organizasyon yıl boyunca artarak devam edecek. Bir çok sergi açılacak, bir çok insan şehre uğrayacak. Gözünüzü dört açın, masanızdaki sandalyeyi hiç tanımadıklarınızla paylaşın ve mümkün olduğunca çok insanla tanışın.

Tünel meydanına gidip bir bira içmeyi de ihmal etmeyin. Lavaboyu kullanmanız gerekirse ne yapacağım diye de düşünmeyin, hiç mühim değil. Nereyi gözünüze kestirirseniz oraya gidin ve işinizi halledin. Tahmin ettiğim gibi Ekim ayı yeni albümler açısından hayli hareketli geçti. Yine o kadar çok albüm ve EP yayınlandı ki yazdığım review'ların, yaptığım röportajların ve çaldığım parçaların haddi hesabı yok. İşte size yine HalfStereo merceğine takılan önemli albümler ve isimler. Elektronik müzik arenasında ilerleyen aylarda yaşanması muhtemel yenilikler.

Space - The Space Remixes Volume 1 LP [Nang]
Aylardır konuşuyoruz, disco gümbür gümbür geri geliyor. Hatta çoktan geldi bile. Ama işte size ilk bomba. Benden duyduğunuzu kimseye söylemeyin. Zaten her şey açık seçik belli aslında. Daft Punk'ın tüm imajını ve konseptini esinlendiği bir zamanların efsanevi topluğu Space yeniden doğuyor. Küllerinden diyemem çünkü, zaten sadece 5 yıl içinde 12 milyon albüm satmış bir grubun öldüğü söylenemez. Space'in en klasik ve en güzel parçalarının güncel prodüktörlerce remix'lendiği bir toplama albüm Nang Records etiketiyle yayınlanacak. Bu toplama neden önemli derseniz, iki sebepten. Birincisi disco müziğin geçmişi ile geleceği arasnda köprü kurduğu için. İkincisi ise eski ve belki de disco müzik için en önemli gruplardan biri olan Space'i yeni nesle tanıtacağı için.

Greg Wilson - Credit To The Edit 2 LP [Tirk]
Türklerin meda-i iftiharı Tirk Records da disco için harika işler yapıyor. En büyük arzum bu label'ın istanbulA gelmesi. HalfStereo'da Tirk Records'un kurucusu ve sahibi olan önemli şahıs Sav Remzi'yle yaptığım röportajı da okuyabilirsiniz. Bence elektronik müzik âlemindeki en önemli olaylardan biri buydu. Greg Wilson'ın “Credit To The Edit” serisinin ikincisi de Tirk etiketiyle yayınlanıyor.

Will Saul - Balance 015 LP [EQ]
Harika bir seçki sizleri bekliyor.  2001 yılından beri büyük ses getiren toplama albüm Balance’ın 15.sini yine Londra'dan en sevdiğim plak şirketlerinden ikisinin kurucusu olan Will Saul miksledi.

Tama Sumo - Panorama 02 LP [Ostgut Tonträger]
Berlin'in en önemli gece kulüplerinden biri olan Berghain ve Panorama Bar, toplama albüm serilerine son hız devam ededursun, Ekim ayında gelmiş geçmiş en iyi toplamasını yayınladı. Tama Sumo'nun mikslediği serinin ikincisi gerçekten de uzun zamandır dinlediğin ve kendi kişisel zevklerimle neredeyse bütünüyle örtüşen bir mixtape. Belki de “Temporary Secretary” ile birlikte bu yılın en iyi toplamalarından.

Dixon - Temporary Secretary LP [Innervisions]
“Temporary Secretary“ ise güncel dünyada ve dijital müzik âleminde olup bitenlerden sıkılan Dixon ve Innervisions ekibinin mixtape manifestosu niteliğinde. Artık herkesin DJ olduğu günümüz müzik dünyasında aslında işlerin böyle yürümediğini-anlayana- çok zekice dinletiyorlar. Jay Haze aka Fuckpony BPitch'ten yeni albümünü yayınladı ve kendi label'larıyla ilgilenmekten arta kalan zamanı da çok iyi değerlendirdiğini bizlere tekrar gösterdi. Ayrıca başarısının tesadüf olmadığını ve gerçek bir müzisyen olduğunu da biliyoruz artık.

Various - 10 Years Sender LP [Sender]
Sender Records Kasım ayında 10. yılını büyük bir şölenle kutlayacak. Ben bu yazıyı kaleme alırken henüz yayınlanmamış toplama albümü ise harika. Radyo'da çalmaya başladığım albümde Sender için önemli isimlerin parçaları var. Bir dönem Berlin'in en havalı label'ı olan Sender Jake Fairley aka Fairmont'u ve nicelerini Berlin müzik âlemine kazandıran ve bize tanıtan ender plak şirketlerinden. Bence şu sıralar elektronik müzik seven birinin yapacağı en trendy hareket ne yapıp edip eski Sender plaklarını bulup evinde dinlemesidir. 2000'li yılların başlarına dönüş ve harika müzikler garanti. Nedense bu sıralar herkes, 5-10-20. yılını kutluyor. Warp 20, Ai, 10, BPitch Control 10. Kutlama yapanlardan biri de Parizyen techno ve house müziğin en önemli etiketi Circus Company.

Jason Fine - Future Thoughts LP [Kontra-Musik]
Bu adama özel bir yer ayırmak lazım aslında, öyle de yaptım. Halfstereo'da röportajını bulabileceğiniz Jason Fine Detroit ve civarından çıkan en yetenekli isimlerden biri. Gündüzleri interaktif dünyada çalışan ve çoğunlukla web siteleri yapan Jason akşamları ise stüdyosuna kapanıp oyuncaklarıyla oynuyor. Ortaya çıkan şeyler ise gerçekten çok iyi. Aslında hepsi ayrı ayrı plak ve dijital olarak yayınlanıyor ama albüm olduklarına hiç şüphe yok. İlkinden daha da başarılı bir albümle çıkageldi Jason Fine. Hakkında çok fazla şey söylemeye gerçekten gerek yok. 'Nutella' isimli parçayı dinlemek bile yeter. Eğer Drexciya'nın mirasını birinin devralması gerekiyorsa bu Jason Fine değil de kim acaba?

Various - Snuggle & Slap LP [Circus Company]
2xCD'lik “Snuggle&Slap” toplamasında yıllardır neden en iyi müzikleri ve prodüktörleri bünyelerinde barındırdıklarını bir kez daha kanıtladılar. Özgürlük, doğaçlama ve gerçek aşk Circus Company'i yıllardır dünyanın en iyi müzik sirki yapıyor.

Danton Eeprom - Give Me Pain EP [InFiné]
Sıkı takipçisi olduğum Danton Eeprom uzun bir aradan sonra nihayet göz önünde ve debu'sünü yayınlıyor. İlk EP ve yeni yılda gelecek 'Yes Is More' albümü gerçekten harika. Danton electro rock, minimal techo ve post rock arasındaki ince dengeyi tutturmuş. Bu adamı kesinlikle izleyin, dinleyin. Daha önce ülkemize geldiğinde İstanbul'da seyrettiğim en iyi performanslardan birini sergilemişti, dilerim yine gelir.

Estroe - Elemental Assets LP [Connaisseur]
Hollanda'nın belki de en önemli kadın DJ ve prodüktörü olan Estroe beklentileri boşas çıkarmadı ve debüt'süyle sevenlerini daha da mutlu etti. Jack Russel köpeğiyle yaptığı fotoğraf çekimi de herkezin çok hoşuna gitti. Albümünde birbirinden iyi parçalar ve önceki plaklarında yer alıyor. Her zamanki gibi melodik ve fazlasıyla melankolik bir sound var. Almanya'nın Ada'sı varsa Hollanda'nın da Estroe'si var.

Nina Kraviz - Pain In The Ass LP [Rekids]
Moskova'nın Fabric'i olduğu söylenen Propaganda'nın resident DJ'lerinden olan Nina Kraviz Melbourne'daki Red Bull Music Academy'e katıldıktan sonra hayatında geri dönülemez değişiklikler yaşadı. Bunların en önemlisi Jus-Ed'in Underground Quality plak şirketinden bir solo plak yayınlamaktı. Şimdilerde Rusya'nın yeni yıldızı olarak lanse edilen -bende bu görüşe katılyorum-Nina Kraviz şu anda elektronik müzik dünyasında DJane'lik yapan bir çok kadını koltuğundan etme korkusuyla karşı karşıya bıraktı. Rekids için yaptığı parçalar ve 'Pain In The Ass' EP'si akıllara zarar. Ayıp sözler ve kendi vokalleriyle süslediği iki parçalık albüm bu yıl neredeyse tüm müx albümlerde yer alacak ve en hit'lerden biri olmayı çoktan başardı bile. Artık yeni bir yıldızımız var, güzeller güzeli Sibiryalı Nina Kraviz.

Harvey McKay - Machine Make Noise LP [Soma]
Son olarak Aralık ayının belki de en önemli techno hadiselerinden biri, belki de en önemlisi ise Harvey McKay isimli 21 yaşındaki Glasgow'lı gencin birbiri ardına Soma Records'dan yayınladığı plaklar ve hemen ardından yayınlayacağı albüm olacak. Bence bu yılın en iyi techno albümlerinden biri olan 'Machine Make Noise' ile Harvey McKay şimdiden Glasgow sahnesinin en önemli isimleri arasına girdi.

Bunların dışında Tim & Puma Mimi 5. yıllaırnı yeni albümleriyle kutladılar. Cinnaman ve Jay Scarlett Beat Dimensions'un ikincisini yayınladı ve yine bu yılın en ilginç albümlerinden biri Rupture + eski göz ağrım Matt Shadetek'ten geldi. Bu yılın en önemli olaylarından biri ise yılın son ayın girdiğimiz şu günlerde ardı ardına WARP 20, BPich 10,  Ai ise 10. yıllarını kutladılar. Yeni sayıda buluşmak üzere.

Christopher Çolak
07 Aralık 2009

Articles
 

Durum Değerlendirmesi Vol. 4

Durum Değerlendirmesi Vol. 4
Umarım görüşmeyeli güzel günler geçirmiş, anıları belleğinize işlemişsinizdir. more

Durum Değerlendirmesi Vol. 3

Durum Değerlendirmesi Vol. 3
Geçen sayıda yağmur bile yağmıyor derken şimdi her yer bembeyaz! Üstelik daha da ciddi soğuklarla… more

Durum Değerlendirmesi Vol. 2

Durum Değerlendirmesi Vol. 2
Şehre hala neredeyse hiç yağmur düşmese de sokaklar giderek kalabalıklaşmaya, hava soğumaya ve 'ortam' oluşmaya… more

Warp 20

Warp 20 Yaşında, Hala İlk Günkü Gibi Taze
Warp Öyle verimli bir ağaç ki, 20 yıldır dört mevsim meyve veriyor. İklim, deprem, kriz… more

Durum Değerlendirmesi Vol. 1

Durum Değerlendirmesi Vol. 1
Türkiye'nin en önemli müzik paylaşım merkezi ve kulübü olan Babylon yeni bir dergiyle karşımızda. Asıl… more

gigolo182cds

Abe Duque : American Gigolo II
'Büyük Elma'nın büyük techno prodüktörlerinden Abe Duque, International Deejay Gigolo Records’un ikinci mix albüm serisini… more
DJ Kicks : Daddy G, bekli de en iyisi!
Son olarak Norveçli prodüktör Erlend Øye’nin kendine has üslubuyla şekillenen DJ Kicks serisinin yeni versiyonunda… more
Tekrar et: Repeat Repeat - Squints
Repeat Repeat, adı gibi repetitif müzikler yapıyor mu sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz! Onların yaptığı: "Eğitimli dans pistleri… more
Techno'nun yükselen değeri Alexander Kowalski
Alman techno müzik arenasına adım attığı 1997 yılından günümüze, değişik takma adlar altında değişik plak… more
Stereo MC's festivaldeki en renkli konserdi
Festival programini ilk gördüğümde "-9. Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nin en renkli ve çizgi dışı gecesi… more
Soğuk Şehirden Sıcak Sesler: NuSpirit Helsinki
Finlandiya’nın Helsinki şehrinden misafirlerimiz var. Afro, latin ve Afro-Amerikan etkileşimli sound’lar, funk, soul ve caz’ın… more
Caz ırmağının üzerinde elektronik köprüler
Her geçen gün daha da yoğunlaşan, belirginleşen bir birliktelik. Elektronika ve Caz. Caz ırmağının üzerindeki… more
Herbert yoktu , Pressure Drop ve Organic Audio vardı
10. İstanbul Caz Festivalinin kapanış aktivitesi Groovology, Matthew Herbert Büyük Bandosunun eksikliğine rağmen, Organic Audio… more
Elektronik müziğin akustik flörtçüsü Matthew Herbert
Elektronik müziğin akustik flörtçüsü, on parmağında on marifet Matthew Herbert, muhteşem bir orkestrasyonla oluşturduğu ‘The… more
House’a Fransız dokunuşu: Llorca
Ünlü Fransız aşçı Ludovic Llorca Şubat ayının 28'inde sevilen restaurant 'Babylon'da uygulamalı "French House" tarifleri… more
İskoçyalı Fransız: Aqua Bassino
Fransa, tarihinden bu günlere yadigar kalan milliyetçiliğini maalesef bir çok anlamda yitirdi. Verebileceğim en basit… more
Jay Kay ve çetesi İstanbul’da eylem hazırlığında
İçinizde, "Jay Kay'i tanımıyorum ki, o da kim?" diyenler var ise -ki ihtimal vermiyorum- onlara… more
Goldfrapp de 80’li yıllar virüsünü kaptı
Goldfrapp'de kendinden beklenmedik şekilde, etrafa yayılan elektro-clash ve elektro-pop virüsünü kapmış, yatağa düşmüş. İyileştiğinde ise… more
Rock’n Coke kasabasından izlenimler…
6-7 Eylül'de Hezarfen Havaalanı'nda Coca-Cola sponsorluğunda ve Pozitif, İKSV işbirliğiyle düzenlenen Rock'n Coke festivali'nin ardından… more
Kirk Degiorgio sunar: As One - So Far (So good)
Ubiquity Records'un önemli şahsiyeti As One'ın 12 yıllık müzikal yolculuğunu gözler önüne seren retrospektif albüm… more