Reviews
Singles
Albums
Features
Interviews
Articles
Local
Clubs
Agenda
Music
Playlists
Labels

Durum Değerlendirmesi Vol. 3Durum Değerlendirmesi Vol. 3
Geçen sayıda yağmur bile yağmıyor derken şimdi her yer bembeyaz! Üstelik daha da ciddi soğuklarla baş etmemiz gerekecek gibi gözüküyor. Dolayısıyla Tünel ve civarı ve İstanbul genelinde şu günlerde sigara içmek için dışarı çıkan insanları pek göremiyoruz! Demek ki gerçekten soğuk olduğunda nasıl oluyorsa insanların içinden yeterince sigara içmek gelmiyor!Eğlence artık daha ‘sıkı fıkı’ ve iç mekan odaklı olacak. Baharın müjdecisi cemreler gelene dek bu böyle devam eder. Ben payıma düşeni aldım diyebilirim. Bir süredir nedense hafta sonları dışarı çıkmama tercihindeyim. Hep hafta içi hatta en çok salı ve perşembe geceleri dışarı çıkıyorum. Zaten uzun zamandır fazla dolanmadan nokta atışları yapıyordum, fakat son dönemde bu giderek belirginleşti. Bunun sebebi sanırım daha kompakt ve tanıdık bir kitleyle beraber hoşça vakit geçirmek ve yorulmadan yua da sigara kokmadan, balkabağına dönüşmeden eve dönmek. Tabii istisnalar kaideyi bozmaz ama şu günlerde o İstiklal enerjisine maruz kalmak pek de hoşuma gitmiyor.

Çok yoğun çalışmak haricinde geçtiğimiz 1-2 ay yaptığım en belirgin şey, hayatı ertelememeye çalışmak ve o anda aklıma düşen istekleri, arzuları elimden geldiğince gerçeğe dönüştürmek oldu. Daha önce hayatımda hiç olmadığı kadar çok yaptım bunu. Özellikle de bu son bir kaç hafta içinde.

Sanırım insan zaman ve hayatın cilveleri karşısında bir takım tepkiler veriyor ve farkında olmadan değişimin eşiğine geliyor. 'Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir' düsturuyla geçirilen bir ay oldu benim için. En zevkli kısmı ise final aşamasına gelen yüksek lisans derslerim için yaptığım çalışmalar oldu. Her cumartesi sabahı İlhan Bilge'nin ofisinde geçirilen 3-4 saat ve uzun sohbetler, ardından 'eski şehir'de ufak bir gezinti ve lezzet duraklarına ufak yolculuklar. Gedikpaşa, Kumkapı, Mahmutpaşa ile sıkı fıkı oldum bu ay.
Bir süredir üzerinde çalıştığım 'Kırk Harf' isimli kitapta İstanbul'un çeşitli yerlerinde, tabelaların üzerinde, apartmanların giriş pencerelerinde veya dükkanların logotayplarında ve hatta gizemli noktalarda hala hayatlarını sürdüren kırk şanslı harfi mutlu ettim.

Çoğumuz İstanbul'un uçsuz bucaksız sokaklarında yürürken, her gün önünden geçtiğimiz ve fark etmediğimiz onlarca ayrıntıyı ıskalıyoruz. Hayattaki bir takım şeyleri ıskaladığımız gibi.
Ben bu ay İstanbul'da hiç gezmediğim kadar çok dolaştım, daha önce hiç girmediğim sokaklara girdim ve daha önce hiç bulunmadığım mekânlarda bulundum. Tüm bu deneyimden çok büyük zevk aldım. İnsanın kendi şehrinde turist gibi hissetmesi ne güzel şeymiş! Bu turlarıma ve keşiflerime bundan böyle aralıksız devam edeceğim. Tabii bu yolculuklarımı ve sokakta gezerken gözüme takılan ayrıntıları belgelemeyi de ihmal etmiyorum. Kalan zamanda ise tahmin edebileceğiniz üzere müzik dinliyorum.

Şu aralar en çok Emika ve Ceephax Acid Crew dinliyorum. Ceephax'in yeni albümündeki iki şarkının ismi akıllara zarar: 'Denizlispor' ve 'Trabzonspor'! Yeni albümünde ortaya karışık tüm hünerlerini sergilemiş Ceephax. Benim bu ay en çok hoşuma giden albümlerden biri oldu doğrusu. Emika ise Ninja Tune'un son keşfi olan İngiliz vokalist ve müzisyen, on parmağında on marifet şahsiyet. Yeni yılda yayınlanacak albümü bu yılın en iyilerinden biri olacak.

Bunların haricinde İtalyan Riva Starr Balkan minimal sound'unu ele geçirdi diyebilirim. Son albümü 'If Life Gives You Lemons, Make Lemonade' türünde en iyilerden biri olarak 2010 yılına daha yayımlanmadan damgasını vurdu. En sevdiğim isimlerden biri olan Dan Curtin'in yeni albümü de beni gerçekten çok heyecanlandırdı. Mobilee etiketiyle yayınlanacak yeni albümde Dan Curtin yine tüm hünerlerini konuşturuyor. Rush Hour misyonunu devam ettirerek Anthony 'Shake' Shakir retrospektifiyle seriyi devam ettirdi harika bir işe daha imza attı. Mart ayında yayınlanacak yeni Autechre albümünü de heyecanla bekliyorum doğrusu.

Conforce - Machine Conspiracy LP [Meanwhile Sounds]
Hollanda'nın ücra bir köşesinden çıkan Boris gerçekten harika işler yapıyor ve her yeni EP'siyle yaptıklarının üzerine biraz daha ekliyor. Şu anda benim için Jason Fine ile birlikte en sevdiğim isimlerden biri techno müzik arenası için. Hatta Conforce'u tek geçeceğim ve bu albümü daha yayınlanalı birkaç hafta olmasına rağmen bu yılın en iyi albümlerinden biri olarak ilan edeceğim. Detroit techno, Drexciya ve Hollanda ekseninde muhteşem bir lezzet fırtınası. Michelin yıldızlarını benden rahatlıkla kaptı!

Pangea - Pangea EP [Hessle Audio]
Benim için Vex'd gibi çok yetenekli pek az prodüktörden biri olan Pangea bu yeni Hessle Audio kısaçarıyla gönlümü fethetti. Biraz daha kassa albüm yapabilecekken bonkörlük ederek bir EP olarak yayınlaması haricinde bu albüm hakkında söyleyebileceğim kötü bir şey yok. Yeni jenerasyon drum&bass sound'undaki değişim rüzgarları dub step'in akıllı çocuklarına da sıçramış gibi görünüyor şu günlerde.

Orlando Voorn - Nightvision The Remix Album Vol. 1 LP [Nightvision]
Çok yakın zaman önce röportaj yaptığım Orlando Voorn'un gizli dosyaları bir bir su yüzüne çıkıyor. Bu hit'ler kolay kolay bulunacak cinsten değiller. Her biri elmas kadar değerli bu toplama albümde birbirinden iyi remix'ler yer alıyor. Nightvision sound'unu ve gerçek techno'yu dinlemek isteyenlere...

Nick Chacona - Love In The Middle LP [Mood Music]
New York'un gerçek disco alemcilerinden ve prodüktörlerinden olan Nick gerçekten hakira bir albüme imza attı. Çok uzun zaman önce yaptığı parçaların da yer aldığı 'Love In The Middle' albümü bu yılın en iyi albümlerinden biri olmaya şimdiden aday. Gerçekten groove ve disco seven biraz da electro ve 4/4'lük ritim fetişizmine sahip herkesin büyük zevk alacağı türden bir albüm.

Eddy Meets Yannah - Fiction Jar LP [Compost]
Bu ikiliyi çok daha easy listening ve hatta leftfield olarak duymaya alışmışken bu albüm kışın şu son soğuk günlerinde kanınızı kaynatmaya yeter de artar bile. Bir süredir büyük bir değişim rüzgarını arkasına alan ve beni çok sevindiren Compost'tan bir bir harika hamleler gelmeye başladı. Bu hamlelerin sonuncusu ise Eddy ve Yannah'ın ritm ve groove dolu bu albümü oldu. Şaşırmadım desem yalan olur ama bir o kadar da sevindiğimi ve bu albümü beğendiğimi eklemeliyim. Kesinlikle edinilmesi ve dinlenilmesi gereken bir rare groove ve hatta house albümü.

Applescal - A Mishmash Of Changing Moods LP [Traum]
Belli ki Traum ekibi bu 22 yaşındaki Hollandalı gence fazlasıyla inanıyor. Ama aksini düşünmek hata olur zira debut'sü haricinde bu albümdeki parçalar da birbirinden orijinal ve güzel. Bu adam neredeyse Boards Of Canada'nın doldurduğu boşluğa doğru ilerliyor. Bu adamın insanları dans ettirmek veya meşhur olmak gibi dertleri yok. O sadece sevdiği ve istediğimi müzikleri yapmak istiyor. Gerçekten içten ve melodik olarak çok zengin bir albüm daha kotarmış Applescal ve yaşından çok büyük işler başarmış.

Bunların haricinde yazıyı daha fazla uzatmadan kulak kabartmanızın gerekli olduğunu düşündüğüm albümleri de buraya sıralıyorum, yeni sayıda görüşmek üzere...

Alex Smoke - Lux LP [Hum+Haw]
Jahcoozi - Barefoot Wanderer LP [BPitch Control]
Various - Freaks Best Of Times Compilation LP [Musik For Freaks]
The Love Supreme - New Millenium Freaks LP [Tirk]
Greco-Roman - From Seat Of Mount Olympus LP [Greco-Roman]
Various - Nang Presents The Array Vol.1 LP [Nang]
Matthew Hawtin / Various - Once Again, Again LP [Plus8]

Christopher Çolak
5 Mart 2010

Articles
 

Durum Değerlendirmesi Vol. 4

Durum Değerlendirmesi Vol. 4
Umarım görüşmeyeli güzel günler geçirmiş, anıları belleğinize işlemişsinizdir. more

Durum Değerlendirmesi Vol. 3

Durum Değerlendirmesi Vol. 3
Geçen sayıda yağmur bile yağmıyor derken şimdi her yer bembeyaz! Üstelik daha da ciddi soğuklarla… more

Durum Değerlendirmesi Vol. 2

Durum Değerlendirmesi Vol. 2
Şehre hala neredeyse hiç yağmur düşmese de sokaklar giderek kalabalıklaşmaya, hava soğumaya ve 'ortam' oluşmaya… more

Warp 20

Warp 20 Yaşında, Hala İlk Günkü Gibi Taze
Warp Öyle verimli bir ağaç ki, 20 yıldır dört mevsim meyve veriyor. İklim, deprem, kriz… more

Durum Değerlendirmesi Vol. 1

Durum Değerlendirmesi Vol. 1
Türkiye'nin en önemli müzik paylaşım merkezi ve kulübü olan Babylon yeni bir dergiyle karşımızda. Asıl… more

gigolo182cds

Abe Duque : American Gigolo II
'Büyük Elma'nın büyük techno prodüktörlerinden Abe Duque, International Deejay Gigolo Records’un ikinci mix albüm serisini… more
DJ Kicks : Daddy G, bekli de en iyisi!
Son olarak Norveçli prodüktör Erlend Øye’nin kendine has üslubuyla şekillenen DJ Kicks serisinin yeni versiyonunda… more
Tekrar et: Repeat Repeat - Squints
Repeat Repeat, adı gibi repetitif müzikler yapıyor mu sanıyorsunuz? Yanılıyorsunuz! Onların yaptığı: "Eğitimli dans pistleri… more
Techno'nun yükselen değeri Alexander Kowalski
Alman techno müzik arenasına adım attığı 1997 yılından günümüze, değişik takma adlar altında değişik plak… more
Stereo MC's festivaldeki en renkli konserdi
Festival programini ilk gördüğümde "-9. Uluslararası İstanbul Caz Festivali'nin en renkli ve çizgi dışı gecesi… more
Soğuk Şehirden Sıcak Sesler: NuSpirit Helsinki
Finlandiya’nın Helsinki şehrinden misafirlerimiz var. Afro, latin ve Afro-Amerikan etkileşimli sound’lar, funk, soul ve caz’ın… more
Caz ırmağının üzerinde elektronik köprüler
Her geçen gün daha da yoğunlaşan, belirginleşen bir birliktelik. Elektronika ve Caz. Caz ırmağının üzerindeki… more
Herbert yoktu , Pressure Drop ve Organic Audio vardı
10. İstanbul Caz Festivalinin kapanış aktivitesi Groovology, Matthew Herbert Büyük Bandosunun eksikliğine rağmen, Organic Audio… more
Elektronik müziğin akustik flörtçüsü Matthew Herbert
Elektronik müziğin akustik flörtçüsü, on parmağında on marifet Matthew Herbert, muhteşem bir orkestrasyonla oluşturduğu ‘The… more
House’a Fransız dokunuşu: Llorca
Ünlü Fransız aşçı Ludovic Llorca Şubat ayının 28'inde sevilen restaurant 'Babylon'da uygulamalı "French House" tarifleri… more
İskoçyalı Fransız: Aqua Bassino
Fransa, tarihinden bu günlere yadigar kalan milliyetçiliğini maalesef bir çok anlamda yitirdi. Verebileceğim en basit… more
Jay Kay ve çetesi İstanbul’da eylem hazırlığında
İçinizde, "Jay Kay'i tanımıyorum ki, o da kim?" diyenler var ise -ki ihtimal vermiyorum- onlara… more
Goldfrapp de 80’li yıllar virüsünü kaptı
Goldfrapp'de kendinden beklenmedik şekilde, etrafa yayılan elektro-clash ve elektro-pop virüsünü kapmış, yatağa düşmüş. İyileştiğinde ise… more
Rock’n Coke kasabasından izlenimler…
6-7 Eylül'de Hezarfen Havaalanı'nda Coca-Cola sponsorluğunda ve Pozitif, İKSV işbirliğiyle düzenlenen Rock'n Coke festivali'nin ardından… more
Kirk Degiorgio sunar: As One - So Far (So good)
Ubiquity Records'un önemli şahsiyeti As One'ın 12 yıllık müzikal yolculuğunu gözler önüne seren retrospektif albüm… more