Reviews
Singles
Albums
Features
Interviews
Articles
Local
Clubs
Agenda
Music
Playlists
Labels

Alland ByalloTechno Gurme: Alland Byallo
Küçük şeylerden büyük güzel şeyler yaratan, yaptığı işe aşk katan ve kuralları hiç bir zaman harfiyen uygulamayan biri Alland Byallo. O San Fransisco'nun en meşhur ve çalışkan DJ/prodüktörlerinden biri.

Yıllardır piyasada adını duyuran Alland Byalllo nihayet "Brick By Brick" isimli çıkış albümünü yıllardır beraber çalıştığı Nightlight Music etiketiyle yayınladı. Sadece San Fransisco'da değil etrafta bulabileceğiniz en harbi müzik adamlarından biri olan Alland aynı zamanda Cordon Bleu diplomalı bir aşçı ve başarılı bir grafik tasarımcı. Genellikle albüm kapağından vokallere kadar plaklarını en ince ayrıntısına kadar nakış gibi işleyen Alland bu çalışmasının karşılığını albümüyle aldı. Techno camiasında büyük takdir toplayan albüm Alland'ın ne kadar yetenekli bir prodüktör olduğunu da gözler önüne seriyor.

Setlerinde house ve technno'nun hemen her alt türüne yer veren Alland işinin hakkını veren ve bunu gerçekten gönülden icra eden ender prodüktörlerden biri. Zaten röportajı okuduğunuzda anlayacaksınız. İşte karşınızda San Fransisco'daki efsanevi [KONTROL] partilerinin yaratıcısı ve aranılan adamı Alland Byallo. 

"Brick By Brick" albümünün söyleyecek çok şeyi var. Sonunda çıkış albümünü görmekten oldukça memnunuz, peki sen nasıl hissediyorsun ve şu ana kadar gelen tepkiler nasıl?
Herşey harika! Dünya benim müziğimi sevmişe benziyor. Basın, DJ ve hayranlar... Bu kadar iyi tepkiler alıyor olmak gerçekten harika. Ayrıca satışlara baktığımda hangi parçaların daha çok satıyor olduğunu görmek de heyecan verici. Mesela albümü yaparken daha fazla satacağını düşündüğüm parçaların satışları hiç satmayacağını düşündüklerimden daha geride. Benim için çok eğlenceli ve tatmin edici bir deneyim olduğunu söyleyebilirim. Yeni bir albüm daha yapmak için şimdiden çok heyecanlıyım!

Seni uzun zamandır tanıyorum ve bu albümü yayınladığın için gerçekten mutluyum. Daha önce office boy'luk, aşçılık ve grafik tasarımcılık dahil bir çok alanda çalıştın. Tüm bu deneyimin bir sanatçı ve prodüktör olarak sana katkıları olduğunu düşünüyor musun?
Artık ofis işleriyle alakam kalmadı. Tam gün işlerimin hepsinden 2007'de müzikle daha fazla ilgilenebilmek için ayrıldım. Senin anlayacağın artık para kazanmak için yemek pişirmiyorum. Şu günlerde daha çok seçtiğim bir kaç müşteri için grafik işler yapıyorum. Kendimi görsel olarak ifade edebilecegim sabit ve güvenilir işler yapmayı tercih ediyorum,
Çocukluğumdan beri müzik ve sanat hayatımın çok önemli birer parçası. Küçük şeylerden büyük güzel şeyler yapmak, en iyi bildiğim şey bu! Müzik, görel sanatlar, yemek... Bana göre hepsi benzer hedefler ve ödüller içeriyor. Eğer içine biraz aşk katar, tarihi ve standartları göz önünde bulundurur ve talimatları da harfiyen yerine getirmeyip biraz kuralları esnetirsen ortaya kötü bir şey çıkması bence imkansız. 

Yaşadığın yer San Francisco hakkında neler söyleyeceksin? Hiç taşınmayı, mesela Berlin'e yerleşmeyi düşündüğün oldu mu?
Evet bir kaç kez San Francisco'yu geride bırakmayı düşündüm aslında. Berlin beni bir çok sebepten cezbediyor. Öncelikle orada yaşam çok daha ucuz. Tanışacak harika insanlar, dinlenecek harika müzikler var. Ayrıca buradan New York'a alacağın uçak bileti parasına Avrupa'nın pek çok noktasına rahatlıkla uçabilirsin. Böyle bir sürü avantaj sayılabilir, ayrıca yaptığımız meslek özzellikle burasıyla kıyaslandığında Avrupa'da çok daha fazla kabul görüyor. İnsanlar yaptığın şeyi burada olduğundan çok daha fazla takdir ediyor. Son dönemde Tokyo'ya yerleşmeyi de ciddi olarak düşünüyorum ama sanırım biraz daha birikim ve planlamaya ihtiyacım var. Şimdilik buradayım ama yine de yaşlandıkça kendimi daha az buraya ait hissediyorum ve çok büyük ihtimalle ilerleyen yıllarda hayatımı burada sürdürmeyeceğim.

Çıkış albümünü uzun zamandır birlikte olduğun Nightlight Music'ten yayınlamış olman da sanırım oldukça doğal bir ğelişmeydi öyle değil mi?
Evet gerçekten de öyle. Ben de albümü etrafta dolaştırıp piyasa yapmayı düşündüm, pek çok insan da benden bunu bekledi ve yapmadığım için de şaşırdılar. Ama işin aslı ben böyle olmasını istedim. Bu proje her anlamda benim için çok önemliydi ve bunu kendi imkanlarımla hayata geçirmek istedim. Örneğin "Casual Sax"daki partisyonlar çok eski arkadaşım John Justers'a ait. Albümün tasarımı, içindeki vokaller, müzik, melodiler, etiket hepsi benim. Albümü bu şekilde kotarmış olmasaydım kesinlikle benim için bu kadar özel ve anlamlı olmayacaktı.

Albüm tam spektrum. Alland Byallo'nun sevdiği hemen her tat mevcut. Aynı bir şükran günü yemeği gibi. Ve şimdi kutlama zamanı öyle değil mi?
Aynen öyle! Gelecek sefer daha farklı türlere ve düşüncelere de açık olacağım.
 
[KONTROL] partileri nasıl gidiyor? Bu süraçte San Francisco'daki scene nasıl değişti?
[KONTROL] partileri hiç olmadığı kadar iyi gidiyor. Bu haftasonu yeni partimizi yapıyoruz. Adultnapper, Three, Pezzner ve Sutekh misafirlerimiz olacak. Bu parti için gerçekten çok heyecanlıyım! 2010 için konuştuğumuz isimler de harika. Partilerimizdeki ruh hali giderek efsaneleşiyor. Bizde olay pek çok yerde olduğu gibi partiye kiminle geldiğin, kimleri tanıdığın, neler giydiğin değil. Dans pistinde bir 'vibe' var. Ayrıca San Francisco'nun bu müziğe ve bu tür partilere duydugu açlığı da açık seçik ortaya koyuyor. [KONTROL] kesinlikle kendine ait bir scene yarattı ve techno'nun şehirdeki bilinirliğini arttırdı. Daha önce Sutekh, Twerk, Kit Clayton ve Safety Scissors gibi isimlere ev sahipliği yapmış bu şehrin bu konuda benzerlerinden geride kalmış olması üzüntü verici, Ne mutlu ki biz partilerimizle buna bir son verdik ve bir süredir Amerika genelindeki en aktif techno komünitelerinden birine sahibiz,  

Techno ve house arenasındaki son gelişmelerden memnun musun?
Az ya da çok. Her şeyden önce artık şu jenerik minimal techno parçalarından duymazsam daha mutlu bir insan olacağım. Hepsi çok aynı ve kişiliksiz! Ayrıca tüm bu minimalcilerin yaptığı deep müzikler da çoktan kontrolden çıktı! Söylemek istediğim, insanların deep house'u takdir ediyor olması mutluluk verici ama daha bir kaç yıl önce house müziğe burun kıvıran yine aynı insanlar değiller miydi? Birden bire hepsi deep house neferi oluverdiler ve bir kaç ay önce yaptıkları minimal dahil bir çok müziğe burun kıvırır hale geldiler. Bu aslında dans müziğinin genel gidişatıyla da paralel. Olup biten her şey artık daha da fazla görünür halde. Bence tüm bu durumun asıl sebebi de bu tür insanların geçmişe saygılarının olmaması, geçmişte yapılmış işleri dikkate ve ciddiye almamaları, sadece güncel trendleri, ne modaysa onu takip etmeleri. Yine yeni bir moda çıkageldiğinde ve kahramanları onlara bu müzikleri çalmaları gerektiğini söylediğinde onlar da hiç tereddütsüz bu müziği çalacaklardır.

Yine de son dönemde gelecek vaat eden ilham verici müzikler de yayınlanıyor. Birileri savaşlarını yılmadan devam ettiriyor. Bir çok sanatçı müziklerinde hibrid denemeler gerçekleştiriyor ve parçalarında etkileyici olduğu kadar da başarılı elemanlar kullanıyorlar. Bence bu insanlar geçmişe saygısı olan, tarihi bilen ve seven insanlar. İşte bu insanlar gerçetken zamanın ötesinde, klasik müzikleri icra ediyor. 

Şu sıralar hangi prodüktörleri ve plak şirketlerini beğeniyorsun?
DJ Koze, Dettmann, Lodemann, Jackmate, Jimpster, Pezzner, Zepp001, Shed, Dave Aju, Dead Seal, Seth Troxler, dOP, Dixon, Brothers Vibe, Kalabrese, Omar S, Minilogue ve son dönemde Taron Trekka'nın yaptığı işler aklımı başımdan alıyor! Sevdiğmi plak şirketleri ise; Circus Company, Drumpoet Community, Moon Harbour, Pastamusik, Vakant, Ostgut Ton, Safari Electronique, Smallville, Mule Electronic, Room With A View.
Bence tüm bu saydığım isimler ve markalar harika işler yapıyor, Ayrıca Souvenir'den aldığım tüm promo'ların da harika olduğunu düşünüyorum, bence çok doğru bir yoldalar.

Albümde senin için diğerlerinden daha özel olan bir parça var mı?
"Casual Sax" benim için çok değerli. Deep house'la yıllar önce yakın arkadaşım John Luster'la haşır neşir olmaya başladığımız dönemde LA'de harika partilere giderdik. Bu dönem hayatımdaki en güzel deneyimleri yaşadığım çok özel zamanlardı. Müzik, insanlar, aşk ve hayat hakkında çok şey öğrendim. John da bu süreçte bana yardım eden başlıca insandı. Onunla beraber çalışarak geçmişi anmak çok hoşuma gitti. Bunu ilerleyen zamanlarda da başkalarıyla tekrarlamak isterim.

Şu anda üzerinde çalıştığın başka projeler var mı?
Şu anda bir kaç remix üzerinde çalışıyorum, yakında Missive Music'ten bir plağım yayınlanacak. Bir yandan da Liebe*Detail için yeni bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Aslında bir parçayı seçtim fakat şu anda stüdyolar arasında mekik dokuduğum için bu EP'yi sonlandırmam zor gözüküyor. Arkadaşlarımdan ortak projeler için teklifler geliyor fakat şu an kesin konuşmak ve dillendirmek için hayli erken.

Kendini 5-10 yıl sonra nerede görüyorsun? Planların var mı?
Aynı şeyi yapıyor olacağım. Müzik yapmak, dünyanın ceşitli yerlerinde DJ setlerime devam etmek ve biraz da grafik işi yapmak, İstediğim hayat buydu, başardığım için sevinçliyim. Sadece keşke yaptıklarımın karşılığında biraz daha fazla para kazanabilseydim.
Ama durumumdan kesinlikle mutsuz değilim. Bu yüzden televizyon için müzikler yapmak, müziklerimi video oyunlarına lisanslamak istiyorum. Bu tür alanlarda müzik çok yaygın biçimde kullanılıyor ve ilerleyen dönemde bana bu alanlarda da kapılar açacak insanlarla tanışmayı ümit ediyorum.

Brezilya turnenden sonra Avrupa'ya geliyorsun. Sence İstanbul'a ne zaman uğrayacaksın?
Orada çalmayı gerçekten çok isterim. Geçmişte şehrinize olası gelişlerim bir kaç kez son anda iptal oldu ama bir gün ğeleceğime kesinlikle eminim. Oradaki scene hakkında harika şeyler duyuyorum, burada tanıştığım Türk'ler da gerçekten müziğe tutkuyla bağlılar. Aynen benim gibi! Ayrıca Türk yemekleri yemek için de can atıyorum! Hadi yapalım şu işi!


Christopher Çolak
01 Ekim 2009

Bu röportaj daha önce Whop Dergisi 53. kasım sayısında, http://www.monomundo.com 'da yayınlanmıştır.

Interviews
 

Dominik Eulberg

Techno ranger from Westerwald: Dominik Eulberg
While not being a forest ranger, Dominik Eulberg produces techno that no one else is… more

T.E.E.

T.E.E.: Turzi Électronique Expérience
French pyschedelia virtuoso Romain Turzi gone wild with his real synths and analogue recording techniques… more

Hardfloor

Two Decades of Hardfloor
One of Germany’s best techno outlets, Hardfloor has been doing electronic music for 20 years… more

Kate Simko

Kate Simko: Soul & Heart
Chicago's Kate Simko is digging deep with her diverse style, full of soul & heart. more

Niederflur

Niederflur: Techno with an attitude
Cologne based duo Niederflur has been releasing mind blowing techno music since the early 90’s. more

Kaiserdisco

Kaiserdisco: "In No One's Shadow"
Kaiserdisco duo has gained reputation with their high quality dance floor tracks all around the… more

Michael Mayer

St. Vinyl: Michael Mayer
"You can get into trouble but you can also find a new friend" says Michael… more

Mr G

Mr G: Still Here
Most of us know Colin McBean for years now and he is making people dance… more

Mr G

Mr G: Hala Burada
90’lı yılların başından beri techno müziğin en önemli figürlerinden olan Colin McBean aka Mr G… more

Phonique

Phonique: Kissing Strangers
Phonique is kissing strangers in his new album released from the label of ‘best kept… more

FM Belfast

Be friends with FM Belfast
Do you really think that Iceland is all about melancholy, coldness and dark melodies? No… more

Danton Eeprom

Danton Eeprom: The most serious Frenchman
Londoner Frenchman Danton Eeprom is one of the most inlfuential and inspiring and emerging talent… more

Maayan Nidam

10 shots from Maayan Nidam
I caught Maayan Nidam just before her Vodka shots and asked her real questions before… more

Orlando Voorn

Orlando Voorn: Transit Technocu
Detroit techno denince ilk akla gelen isimlerden olan Orlando Voorn şu günlerde hiç olmadığı kadar… more

Jimmy Edgar

Müzikli Seks: Jimmy Edgar
Müziği seksüel bir titreşim ve etkileşim kaynağı olarak gören Jimmy Edgar dünya üzerindeki en yetenekli… more

Emika

Emika Drops The Other
Electronic music world is yet not aware but Emika is the next big thing in… more

Jason Smith

When Ai Was Ten
One of the world's most underground and best electronic music labels, Ai Records is celebrating… more

Phil Kieran

Phil Kieran's "Shh"
One of world's busiest electronic music producers and DJs, Phil Kieran released his debut "Shh"! more

Estroe

Estroe and her "Elemental Assets"
One of the best DJanes around, Estroe proves herself also in the production area with… more

Deniz Kurtel

Deniz Kurtel’in Ses Heykelleri
Uzunca süredir Amerika’da yaşıyor olsa da Türkiye’den çıkan ender kadın elektronik müzik prodüktörlerinden biri, belki… more