Reviews
Singles
Albums
Features
Interviews
Articles
Local
Clubs
Agenda
Music
Playlists
Labels

Orbital: Son konser öncesi son röportaj
Bundan böyle Phil breaks, Paul sountrack yapacak, Orbital gönüllerde yaşayacak…Elektronik müziğin ve elektronika’nın en önemli ve belki de tek! ağabey kardeşi Orbital, 21 Haziran'da yayınlayacakları albümleri ‘Blue Album’ün, Orbital olarak yayınlayacakları son albüm olacağını açıklayarak sevenleri dahil bir çok müzik severi oldukça üzdü. Son albümün tanıtımı kapsamında İngiltere’de ve İspanya’dan Tokyo’ya dünya çapında son bir kaç canlı performans sergileyecek olan Hartnoll biraderler, son olarak 28 temmuz akşamı BBC Radio1’ın emektarı John Peel’in ‘Peel Session’ına konuk olarak Orbital’ı yörüngeden çıkaracaklar.

Orbital şüphesiz uzayın sonsuz karanlığında kaybolmayacak. Sevenlerinin arşivlerinde ve kalplerinde ara ara ‘play’ tuşunda hayat bulacak. ’Elektronik Müziğin Unutulmazları’ bulvarında adı altın harflerle yazılan Orbital'ı mazide bırakan ikili ise, bundan böyle kendi isimleri Paul ve Phil, ya da farklı nickname’lerle yürümeye ve farklı müzikler üretmeye devam edecekler.

Orbital, ‘Blue Album’ tanıtım turnesi ve veda niteliği taşıyan Son konserler serisi kapsamında Türkiye’ye de uğrayacak. ‘Uzaylı kardeşler’ 8 temmuz perşembe akşamı saat 22:30’da Maslak Venue’de son kez sevilen klasiklerini ve son yeni albümdeki senfonik tınılarını canlı olarak icra ederek bizlere veda edecekler.
Son konser öncesi Orbital’dan Phil Hartnoll ile yaptığım son röportaj:

Orbital’ı ‘yörüngeden çıkarıyor’ olmaktan dolayı üzgün müsünüz?
Bence sessiz sedasız ve öylece bu işe son vermektense son birkaç final konseri verecek olmamız çok iyi. Ayrıca çalacağım son konserlerin her anını gerçekten doya doya yaşayacağım. Hepsi için çok sabırsızlanıyorum desem yeridir.

Son Albüm için neden özellikle ‘mavi’ rengi seçtiniz?
Bu sadece bir fikirdi. Eski günlerdeki ilk iki albüm gibi ‘bold’ renklerle tasvir edilen bir ismi olsun istedik. Maviyi ise bizim sevdiğimiz bir renk olduğu ve bizce albümün modunu doğru yansıtacağını düşündüğümüz için seçtik.

‘Blue Album’ gerçekten son albümünüz mü olacak?
Evet öyle. Bundan böyle ayrı olsak da müzik yapmaya devam edeceğiz. Ben şu sıralar özellikle DJ’ing konusunda breaks’le fazlaca haşır neşirim. Breakbeat ve breaks tarzı birşeyler yapacağımı düşünüyorum. Paul ise daha çok film projeleriyle ilgilenmek istiyor. Son konserleri bitirdikten sonra bu işlere ilgilenmek için yeterinden fazla zamanımız olacak zaten.

'Blue Album’ü diskografinizde nasıl bir yere koyuyor ve ne kadar seviyorsunuz?
‘Blue Album’, önceki 6 albümden tatlar içeriyor ve ben albümü en çok bu yüzden seviyorum. Ruh olarak ise ilk iki albüme kesinlikle çok daha yakın durduğunu düşünüyorum.

‘Blue Album’deki en favori parçanız hangisi?
Albümdeki favori parçam ‘You Lot’. Tv’de yayınlanmış bir dram olan ‘’The Second Coming‘ den, aktör Christopher Eccleston’un bir repliğini içeriyor. Gerçekten muhteşem bir replik ve bence parçaya mükemmel uyuyor. Paul’de bu konuda benimle hemfikir.

Şu ana dek yaptığınız tüm LP, EP, Soundtrack ve remiks çalışmalarını göz önüne aldığınızda en iyi ve en başarılı bulduğunuz LP, EP, Soundtrack ya da remiks hangisi?
Bu konuda sürekli fikirlerim değişir, fakat bence ‘Chime’ bizim kariyerimizdeki en önemli çalışma. Her şeyin başladığı ve hızlandığı nokta. ‘Chime’in hala nasıl bu kadar popüler olduğunu anlamış değilim. Hiçbir zaman bu parça ile dans edemedim. Ama bu konuda yeterinden fazla deneyimlerim var!

Albümdeki bazı parçaları (Bath time) banyoda ve turne yolculukları sırasında tur otobüsünde tamamladığınız doğru mu?
‘Bath Time’ in fikri Paul’den çıktı. Evet ilham ona banyoda ıslık çalarken geldi. Turne sırasında otobüste ve etrafta ıslık çalarken kurguladığı bir takım melodileri birleştirmeye çalışırken bir gün banyoda Evreka anı yaşadı ve bir şeyler yapmaya koyuldu. Sonuçta ‘Bath Time’ ortaya çıkmış oldu.

Sevenleriniz ‘Blue Album’de eski albüm ve çalışmalarınıza atfen bir çok melodik ve müzikal flashback’ler yaşayacaklar. Böyle bir konsepti, albümü yapmaya başlamadan önce mi kurgulamıştınız yoksa spontane mi gelişti?
Tam olarak değil. Bu albümde yer alan fikirlerin ve düşüncelerin çoğu, ‘Blue Album’ün bir son albümü olacağını fark etmemizden çok daha önce şekillenmeye başlamıştı bile. Fikirlerin çoğu bizce sonlandırılmayı ve canlandırmayı hak ediyordu ve işe koyulduk. Başlarda sadece bir EP yapmayı düşünüyorduk. Sonuçta koca bir albüm ile çıkageldik. Albümü dinlediğinizde ayrım olmadan önceki tüm çalışmalarımızdan yansımalar ve tatlar bulunduğunu göreceksiniz.

Açıklananlardan farklı ve başka canlı performanslar sergileme ihtimaliniz var mı?
Dünya çapında son 5 canlı konser ve İngiltere’deki konserlerden başka bir ‘gig’ planımız yok.

‘Blue Albüm’ün dünya turnesi kapsamında yapacağınız son 5 canlı performans ve son olarak 28 Temmuz’da Peel Session’da performans sergiledikten sonra ne yapacaksınız?
Ben DJ’lik yapmaya devam edeceğim. Şu sıralar bu işten çok zevk alıyorum. Çalabileceğim yeni ve ilginç müzikler bulmak beni gerçekten çok heyecanlandırıyor.

‘Hartnoll biraderler’ gerçekten mental ve fiziksel olarak ayrılacak mı?(Artık birbirinizi daha az mı göreceksiniz örneğin?)
İkimiz de aynı şehirde yaşıyoruz, her gün olmasa da birbirimizi illaki göreceğiz fakat eskisi kadar stüdyoda beraber vakit geçirmeyeceğiz, ya da beraber turneye çıkmayacağız örneğin. Sonuçta ağabey kardeşiz ve birbirimizi eskisi kadar yoğun ve sık olmasa da tabii ki göreceğiz.

Yakın gelecek ile ilgili solo kariyer planlarınız nedir?
Şu sıralar yapacağımız son konserlere ve son albüme kitlenmiş durumdayız. Bu işler bittikten sonra ise tabii ki müzik yapmaya devam edeceğim, Paul’da öyle. O daha çok film projelerine yoğunlaşmayı planlıyor ve DJ’liğe de devam edecek.

Solo kariyerinizin Orbital’ın önüne geçmesi / geçebilmesi konusunda hırslı ve istekli misiniz?
Bu kadar uzak bir geleceği hiç düşünmedim. Bundan böyle kendi işlerimi yapacağım. Belki yapacağım işler Orbital’dan oldukça farklı olacak. Şu aralar en çok Breaks’le ilgileniyorum. Plump DJ’s gibi prodüktörlerden ilham alıyorum ve etrafta öğrenilmesi gereken bir çok yeni teknolojik gelişmeler oluyor. Yeni teknolojiler konusunda çok heyecanlıyım. Kendimi bu konuda daha fazla geliştirmek istiyorum.

Ayrıldıktan sonra yeni nickname’ler mi edineceksiniz, yoksa müzik hayatınıza kendi adlarınızla mı devam edeceksiniz?
Bu konuda henüz hiç bir fikrim yok.

Bundan böyle elektronik müzik faunasında nerede olacaksınız?(‘Octane’ benzeri soundtrack çalışmaları mı göreceğiz, yoksa ‘Transient’teki gibi senfonik elektronika prodüksiyonlarla mı karşılaşacağız?)
Bundan sonra bir çok değişik türe el atacağımızı düşünüyorum. Ben Orbital’ın her zaman soundtrack etkileşimli bir içeriğe hizmet ettiğini düşünmüşümdür, ‘In Sides’ örneğindeki gibi oldukça sinematik. Ama hiçbir zaman elektronik altyapıya sırt çevirebileceğimize inanmıyorum.

Albümdeki ‘One Perfect Sunrise’dan başka bir parçaya da klip çekme ihtimaliniz var mı?
Henüz bu konudaki fikirlerimiz de netleşmedi. Bekleyip göreceğiz.

Orbital’ın görsellik konusunda canlı çalan elektronik müzik gruplarına önderlik ettiğine ve en ilham verici gruplardan biri olduğuna katılıyor musunuz?
Yaptığımız canlı şovlar umarım sevenlerimiz için heyecan verici deneyimler olmuştur. Bu konuda her zaman çok fazla çaba ve itina gösterdik. Özellikle ışıklandırma ve görsel öğeler canlı performanslarımızdaki en önemli öğeler oldu. Bu öğelerin de ‘Orbital Experience’ a pozitif katkı sağlamış olduğuna hiç şüphem yok.

Son olarak, İstanbuldaki son konser hakkında biraz ipucu verebilir misiniz? ‘Chime’ ‘Satan’, ‘Halycon on, on’ gibi klasiklerinizi dinleyebilecek miyiz? Rertospektif ve kronolojik bir canlı şov mu olacak?
Şu an için sadece bir party set’i olacağını söyleyeyim… En iyi ve klasik Orbital parçaları, canlı!

Röportaj: Christopher Çolak 
02 Şubat 2005
Bu röportaj daha önce Clubintro.com'da yayınlanmıştır.

Interviews
 

Dominik Eulberg

Techno ranger from Westerwald: Dominik Eulberg
While not being a forest ranger, Dominik Eulberg produces techno that no one else is… more

T.E.E.

T.E.E.: Turzi Électronique Expérience
French pyschedelia virtuoso Romain Turzi gone wild with his real synths and analogue recording techniques… more

Hardfloor

Two Decades of Hardfloor
One of Germany’s best techno outlets, Hardfloor has been doing electronic music for 20 years… more

Kate Simko

Kate Simko: Soul & Heart
Chicago's Kate Simko is digging deep with her diverse style, full of soul & heart. more

Niederflur

Niederflur: Techno with an attitude
Cologne based duo Niederflur has been releasing mind blowing techno music since the early 90’s. more

Kaiserdisco

Kaiserdisco: "In No One's Shadow"
Kaiserdisco duo has gained reputation with their high quality dance floor tracks all around the… more

Michael Mayer

St. Vinyl: Michael Mayer
"You can get into trouble but you can also find a new friend" says Michael… more

Mr G

Mr G: Still Here
Most of us know Colin McBean for years now and he is making people dance… more

Mr G

Mr G: Hala Burada
90’lı yılların başından beri techno müziğin en önemli figürlerinden olan Colin McBean aka Mr G… more

Phonique

Phonique: Kissing Strangers
Phonique is kissing strangers in his new album released from the label of ‘best kept… more

FM Belfast

Be friends with FM Belfast
Do you really think that Iceland is all about melancholy, coldness and dark melodies? No… more

Danton Eeprom

Danton Eeprom: The most serious Frenchman
Londoner Frenchman Danton Eeprom is one of the most inlfuential and inspiring and emerging talent… more

Maayan Nidam

10 shots from Maayan Nidam
I caught Maayan Nidam just before her Vodka shots and asked her real questions before… more

Orlando Voorn

Orlando Voorn: Transit Technocu
Detroit techno denince ilk akla gelen isimlerden olan Orlando Voorn şu günlerde hiç olmadığı kadar… more

Jimmy Edgar

Müzikli Seks: Jimmy Edgar
Müziği seksüel bir titreşim ve etkileşim kaynağı olarak gören Jimmy Edgar dünya üzerindeki en yetenekli… more

Emika

Emika Drops The Other
Electronic music world is yet not aware but Emika is the next big thing in… more

Jason Smith

When Ai Was Ten
One of the world's most underground and best electronic music labels, Ai Records is celebrating… more

Phil Kieran

Phil Kieran's "Shh"
One of world's busiest electronic music producers and DJs, Phil Kieran released his debut "Shh"! more

Estroe

Estroe and her "Elemental Assets"
One of the best DJanes around, Estroe proves herself also in the production area with… more

Deniz Kurtel

Deniz Kurtel’in Ses Heykelleri
Uzunca süredir Amerika’da yaşıyor olsa da Türkiye’den çıkan ender kadın elektronik müzik prodüktörlerinden biri, belki… more