Reviews
Singles
Albums
Features
Interviews
Articles
Local
Clubs
Agenda
Music
Playlists
Labels

bzentzl_400Bryan Zentz’ten ‘7 Nefes’
Techno’nun yükselen yıldızı Bryan Zentz’in Intec Records’dan yayınladığı ‘Seven Breaths’ LP’si sadece techno değil, dub, hip-hop, funk ve house’u da içine katan eklektik bir albüm. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında yayınlanan uzunçalar, Dj C1 ve Carl Cox’un ortaklaşa yürüttüğü Intec Records’dan yayınladı.“Techno, senin olmasını istediğin şeydir…” cümlesini kendine düstur edinen plak şirketi Intec, Carl Cox ve Dj C1’ın yıllanmış tecrübesi ve kuvvetli ilişkileriyle dünya üzerindeki yeni yetenekleri bünyesinde toplayarak techno’ya farklı bir perspektif ve derinlik kazandırmayı amaçlıyor.

İlk başlarda prodüktör / Dj portfolyosu geniş gözükmese de, C1 veya Carl Cox gibi efsane isimler, bir plak şirketi kurmak ve devam ettirmek için aslında fazla bile.
Dünya üzerinde en çok tanınan Dj’lerden biri olmak şüphesiz insanın önünde uçsuz bucaksız imkanlar sağlasa da bu olanakları doğru kullanıp avantaja çevirebilmek, sürekli ve kalıcı olmanın başlıca gereği. Carl Cox yakın arkadaşı Dj C1’ile 1998 sonlarında Intec Records’a hayat verirken, yeni yetenekleri en az kendileri kadar tecrübeli ve tanınmış birer Dj / prodüktör haline getirmeyi ve onları himayeleri altına alarak yetiştirmeyi amaçlıyorlardı.
2004 yılına geldiğimizde Trevor Rockcliffe, Valentino Kanzyani, Oxia ve Bryan Zents gibi isimleri bünyesinde barındıran Intec Records, bu isimlerin öncülüğünde misyonunu devam ettiriyor.

Yukarda saydığım isimler arasında en yaratıcı olanı ise Bryan Zentz. Müzisyen bir aileden gelmesi ve müzikal kariyerine avaraj rock-hip hop gruplarında muhtelif enstrümanlar çalarak başlaması şüphesiz Zentz’in elektronik müzikle tanışmasını hızlandıran etkenler. Virginia doğumlu Bryan Zentz,  Devo, Kraftwerk, Inner City, Cabaret Voltaire, Skinny Puppy, Eric B & Rakim, Basic Channel, Rob Hood ve Jeff Mills gibi  farklı prensipte bir çok müzisyeni / grubu dinleyerek elektronik müzikle giderek daha fazla içli dışlı olmaya başlıyor ve zamanla bu yöne doğru kayıyor.

Karl Kowalski, John Aquaviva ve Richie Hawtin’in 1992 yılında Kuzey Amerika ve Avrupa House arenasına yeni bir soluk getirmek amacıyla kurduğu ‘Definitive Records’, Bryan Zentz’in ‘Barada’ adı altında ilk 12”liği ‘Glue’nun 1994 yılında yayınlandığı etiket oluyor. Star Wars’daki bir karakterden esinlenerek aldığı ‘Barada’ nick’ine (Cyan, Grudge, Faculty X, Bryan Never gibi) yenilerini ekleyerek, müzikal kariyerine yön veren Zentz, Virgin Canada’nın dikkatini çekerek buradan asıl debut albümü ‘Strategies For A Deeper Design’ı, Definitive Records’dan sonra bu sefer CD formatında yayınlıyor. Zentz, prodüksiyon kabiliyetlerini ve mixing yeteneklerini geliştire dursun, Carl Cox onu yeni kuracağı label Intec bünyesine katmak için planlarını masaya yatırıyor.

Kısa süre sonra ‘Skufftones 1.0’ EP’si Bryan Zentz’in Intec’ten yayınladığı ilk 12”lik oluyor. Ardından gelen ‘Algebra’ EP’si ise Danny Tenaglia, Derrick May ve Slam gibi Dj’lerin dj-case’ine adeta yapışarak tüm dünyadaki binlerce kulüpte defalarca yankılanıyor.

Bryan Zentz’e Avrupa kapılarının açıldğı bu dönemde Zentz, The End, Twilo, Bugged Out ve The Arches gibi önemli kulüplerde muhteşem canlı performanslar ve Dj Setler çıkararak techno camiasını adeta büyülüyor. Canlı performans sergileyen nadir prodüktörlerden olan Zentz, kendine özgü tekniğiyle ‘Profesör’ olarak anılmaya başlıyor. Genel elektronik müzik prodüksiyon tekniklerine sağdık kalmayan Zentz, parçalarını akustik ortamda yazarak daha sonra editing, sampling ve mixing yeteneklerini devreye sokup parçalarına son şeklini veriyor.

2002 yılında “Expect The Unexpected” adı altında bir dünya turnesine çıkan Zentz, artık dünyanın sayılı techno Dj / prodüktörlerinden biri. Kendine özgü tarzı ve ayrık melodik kombinasyonları, Zozan Music, Primate, Tronic, Electrix, Superbra, EXperimental, Clashbackk ve Bush gibi önemli label’lardan yayınladığı kısa çalarlarda açıkça belli oluyor. Dünyanın en büyük Dj booking şirketlerinden birine sahip Carl Cox’a olan güveni ve Intec Records’a olan sevgisi ise onu Intec bünyesinde tutan önemli etkenler.

‘Seven Breaths’ LP’si, Bryan Zentz’i tanımak ve onun müzikal beğenilerini algılayabilmek için oldukça yeterli / gerekli bir albüm. Sadece techno bir albüm olduğunu düşünmek oldukça yanıltıcı, zira albümde house, dub ve hatta hip-hop mevcut. Genellikle techno-house prodüktörlerinin belli dönemlerde yayınladıkları albümlerle kendilerini kanıtlama çabası içine girdiklerini biliriz. ‘Seven Breaths’ albümü ise bu tanımın tamamen dışında kalıyor. Albüm tamamıyla Zentz’in beğenileri, istekleri ve Carl Cox’un süpervizörlüğü doğrultusunda şekillenen başarılı bir uzunçalar. İskeletini, ‘Jumper’, ‘Down a Path’, ‘Gatmetal’, ‘Redfield’ gibi  dubby funky ve uplifting techno-house parçalar oluştursa da, ‘Krooks & Snares’, ‘Bushido Version’, ‘Asphalt’ ve ‘Troublesome Dub’ gibi albüme özel abstrakt hip-hop / dub etkileşimli  prodüksiyonlarla Zentz, müzisyen kimliğini, ‘Dj’ ve ‘Elektronik müzik Prodüktörü’ kimliklerinin çok ötesine taşıyor. ‘Seven Breaths’ oldukça melodik, eklektik ve son dönemin popüler oldskool sound’unu da içeren 4/4 lük bir dans albümü.

Christopher Çolak
11 Nisan 2004
Bu yazı daha önce Clubintro.com'da yayınlanmıştır.

Albums
 

Trevor Jackson pres. Metal Dance

Trevor Jackson pres. Metal Dance
Strut
Metal Dance gives you direct 'dark machine funk' from Trevor Jackson. more

V/A - Systematic Colours Vol.3

V/A Systematic Colours Vol.3
Phonique mixes the new Colours serie which is one of the best way to hear… more

V/A - Berghain 05: Marcel Fengler

V/A - Berghain 05: Marcel Fengler
Ostgut Tonträger
Berghain mix series continues with the fifth installment from the resident Marcel Fengler. more

V/A - Hamburg Elektronisch Vol. 01

V/A - Hamburg Elektronisch Vol. 01
Hafendisko
Germany's second biggest city may be the first when it comes to house music. more

ADA – Meine Zarten Pfoten

ADA – Meine Zarten Pfoten
Pampa
Michaela Dippel aka ADA, more

Heidi Presents The Jackathon

Heidi Presents The Jackathon
Get Physical
Heidi aslında Kanadalı. more

Machinedrum - Room(s)

Machinedrum - Room(s)
Planet Mu
2000’li yılların en önemli electronica etiketlerinden biri olan Merck sayesinde tanıştığım more

John Tejada - Parabolas

John Tejada - Parabolas
Kompakt
Aslında yayımlanmasına daha çok var (20 Haziran) more

Tolga Fidan - We're Strangers Now

Tolga Fidan - We're Strangers Now
Vakant
Tolga Fidan'ın uzun zamandır geciken debüt'sünü beklerken gelen bu mini LP'ye söylenecek tek söz; more

V/A - Body Language Vol. 10 mixed by M.A.N.D.Y.

V/A - Body Language Vol. 10 mixed by M.A.N.D.Y.
Get Physical
Get Physical'ın artık efsaneleşen 'Body Language' mix serisi, more

2562 - Fever

2562 - Fever
When In Doubt
Dubstep’in bir adım ötesinde işler çıkaran Dave Huismans aka 2562, more

Murcof – La Sangre Iluminada LP

Murcof – La Sangre Iluminada
InFiné
Ivan Duenas’ın Jose Carlos Becerra’nın şiirlerinden esinlenerek çektiği more

Tommy Four Seven - Primate LP

Tommy Four Seven - Primate
CLR
Techno müziğin Avrupa’daki önlenemez yükselişi, ardı ardına yayımlanan albümlerle devam ediyor. more

Kaval - Sky Of Mirrors LP

Kaval - Sky Of Mirrors
Das Drehmoment
Berlin’den çıkan en ilginç plak şirketlerinden biri olan Das Drehmoment Records, 3 yıl aradan sonra… more

Tim Hecker - Ravedeath, 1972 LP

Tim Hecker - Ravedeath, 1972
Kranky
Ambient-noise meraklılarının yıllardır iştahla takip ettiği Tim Hecker’in yeni başyapıtı. more

Various - Beach Disco Sessions Vol.1

Various - Beach Disco Sessions Vol.1
Nang
Nang's Disco Sessions was tis summers best nudisco compilation. more

Various - Total 11

Various - Total 11
Kompakt
It has now been more than a decade and we are talking about two digit… more

Various - Simply Devotion - Cassy in the Mix

Various - Simply Devotion - Cassy in the Mix
Cocoon
I have told you 2009 have been the year of the female producers and DJs… more

Build An Ark - Love Part 1

Build An Ark - Love Part 1
Kindred Spirits
Build An Ark returns with a richer and broader musical superiority. more

Detroit Grand Pubahs - BUttFUnkula & The Remixes From Earth

DGP - BUttFUnkula & The Remixes From Earth
Detelefunk
The weirdest Detroit guys, Detroit Grand Pubahs get remixed by a bunch of top notch. more